www.eczaci.tr.cc
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

www.eczaci.tr.cc

Sağlık,Sağlık Haber,İnternet,İnternet Haber,Msn,Radyo

AnasayfaAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

HERŞEYDE BİR HAYIR VARDIR

YazarMesaj
aycxz38

aycxz38

HERŞEYDE BİR HAYIR VARDIR Empty
MesajKonu: HERŞEYDE BİR HAYIR VARDIR   HERŞEYDE BİR HAYIR VARDIR Icon_minitimePaz Mart 22, 2009 7:43 pm

Bir zamanlar Afrika'daki bir ulkede hukum sure bir
kral vardi. Kral, daha cocuklugundan itibaren arkadas oldugu, birlikte buyudugu bir dostunu hic yanindan ayirmazdi. Nereye gitse onu da beraberinde gotururdu. Kralin bu arkadasinin ise degisik bir huyu vardi. Ister kendi basina gelsin ister baskasinin, ister iyi olsun ister kotu, her olay karsisinda hep ayni seyi soylerdi: "Bunda da bir hayir var!"
Bir gun kralla arkadasi birlikte ava ciktilar. Kralin arkadasi tufekleri dolduruyor, krala veriyor, kral da ates ediyordu. Arkadasi muhtemelen tufeklerden birini doldururken bir yanlislik yapti ve kral ates ederken tufegi geriye dogru patladi ve kralin bas parmagi koptu. Durumu goren arkadasi her zamanki sozunu soyledi:"Bunda da bir hayir var!"
Kral aci ve ofkeyle bagirdi: "Bunda hayir filan yok! Gormuyor musun, parmagim koptu?" Ve sonra da kizginligi gecmedigi icin arkadasini zindana attirdi.

Bir yil kadar sonra, kral insan yiyen kabilelerin yasadigi ve aslinda uzak durmasi gereken bir bolgede birkac adamiy birlikte avlaniyordu. Yamyamlar onlari ele gecirdiler ve koylerine goturduler. Ellerini,ayaklari bagladilar ve koyun meydanina odun yigdilar. Sonra da odunlarin ortasina diktikleri direklere bagladilar.
Tam odunlari tutusturmaya geliyorlardi ki, krali basparmaginin olmadigini farkettiler.
Bu kabile, batil inanclari nedeniyle uzuvlarindan biri eksik olan insanlari yemiyordu. Boyle bir insan yedikler takdirde baslarina kotu olaylar gelecegine inaniyorlardi.
Bu korkuyla, krali cozduler ve saliverdiler. Diger adamlari ise pisirip yediler.

Sarayina dondugunde, kurtulusunun kopuk parmagi sayesinde gerceklestigini anlayan kral, onca yillik arkadasina reva gordugu muameleden dolayi pisman oldu. Hemen zindana kostu ve zindandan cikardigi arkadasina basindan gecenleri bir bir anlatti.
"Hakliymissin!"dedi. "Parmagiminkopmasinda gercekten de bir hayir varmis. Iste bu yuzden, seni bu kadar uzun sure zindanda tuttugum icin ozur diliyorum. Yaptigim cok haksiz ve kotu birseydi."

"Hayir" diye karsilik verdi arkadasi.
"Bunda da bir hayir var."

"Ne diyorsun Allah askina?" diye hayretle bagirdi kral. "En yakin arkadasimi bir yil boyunca zindanda tutmanin neresinde hayir olabilir."
"Dusunsene, ben zindanda olmasaydim, seninle birlikte avda olurdum, degilmi?"

1 sayfadaki 1 sayfası